HARDOX EXTREME

Poniższa tabela przedstawia podstawowe dan stali HARDOX EXTREME. Po lewej stronie znajdują się właściwości mechaniczne blachy HARDOX EXTREME, a po prawej widnieją wielkości wraz z odpowiednimi jednostkami. Zapraszamy do zapoznania się z właściwościami blachy hardox EXTREME przed jej zakupem.

Producent HARDOX EXTREMEszwedzka huta SSAB
Nazwa HARDOX EXTREMEblacha HARDOX EXTREME
Twardość HARDOX EXTREME570 HBW do 630 HBW
Udarność HARDOX EXTREMEmax 15J w temperaturze -40°C
Wytrzymałośc na rozciąganie HARDOX EXTREME1200 MPa
Spawalność HARDOX EXTREMEUtrudniona
Podgrzewanie wstępne HARDOX EXTREMETak, 75°C 
Gięcie HARDOX EXTREMEOgraniczone
Odporność na pękanie  HARDOX EXTREMECzęściowa
Grubość arkusza HARDOX EXTREMEnie wystepuje
Grubość blachy HARDOX EXTREME8mm do 19mm
Kształt HARDOX EXTREMENorma EN 10 029
Wymiary HARDOX EXTREMESzerokość do 200cm i długość do 1463cm

HARDOX EXTREME właściwości blachy

Najtwardsza z oferty blach szwedzkiej huty SSAB o ogromnej twardości 57HRC do 63HRC znajdująca swoje zastosowanie w najbardziej wymagających warunkach szczególnie narażonych na podwyższoną ścieralność elementów. Dzięki swojej twardości znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Jej zwiększona twardość powoduje zmniejszenie podatności na gięcie i może występować pękanie blachy podczas zbyt agresywnego gięcia na małych rozstawach matryc. Również ograniczona spawalność w porównaniu z innymi stalami HARDOX jest ograniczona i wymga wstępnego podgrzewania i spawania dedykowanym nierdzewnym drutem. Blacha ta sprawdza się w miejscach o ograniczonym wpływie udarności i rozciągania. Gdyż nie stosowanie się do tych ograniczeń powodować może nieporządane pęknięcia. Ogromna twardość jest ogromną zaletą jednak niesie za sobą sporo ograniczeń i jeżeli uda nam się je wyeliminować blasze tej nie będzie równych.

Cena HARDOX EXTREME

Nie ukrywajmy jest to najtwardsza ze wszystkich blach HARDOX i zarazem najdroższa, ze względu na złożony proces technologiczny i skomplikowaną recepturę jej cena jest wygórowana. W domowych warunkach zalecamy kupno blachy hardox 450, hardox 500 lub maksymalnie balchy HARDOX 550 ze względu na utrudnioną obróbkę mechaniczną. Dodatkowo uprzedzamy iż stal HARDOX EXTREME jest niemożliwa do przewiercenia w warunkach domowych, jedynie obróbka na wycinarce laserowej lub na przecinarce plazmowej jest w stanie wykonać otwór.