Lemiesz kverneland

Lemiesz kverneland to najczęściej kupowana część do pługów rolniczych. Swoją popularność zyskał dzięki doskonałemu wyprofilowaniu. Nie jest on prosty jak lemiesze w pługach polskich lecz jest podgięty. Dzięki temu tajemniczemu wyprofilowaniu traktor potrzebuje nawet do 30% mocy mniej porównując do pługów polskich. Ma to wiele zalet a najważniejszymi są mniejsze spalanie traktora, możliwość podpięcia o jedną skibę więcej no i powierzchnia orna pierwszej klasy. Spytacie jak to ? Podgięty lemiesz kvernelanda powoduje że ziemia zostaje odpowiednio przewrócona zaś materiał żniwny jest przykryty w całości, a powierzchnia jest równa bez grud. Tak powinien orać każdy pług jednak tak nie jest.

Lemiesze do pługa kverneland opowiednia stal

Oryginalny lemiesz Kverneland jest wykonany ze stali borowej. Przechodzą one obróbkę cieplną, są odpowiednio profilowane następnie wykonywane są w nich otwory, a na koniec są hartowane. Wadą tej obróbki jest powstająca różnica twardości pomiędzy miękkim środkiem a twardą powierzchnią tak zwana strefa przejściowa. Mianowicie powierzchnia zahartowana to od 1mm do 2mm głębokości zaś reszta materiału jest miękka. Powoduje to że gdy zetrzemy górną warstwę to lemiesz zużywa się kilkukrotnie szybciej niż zużywał się na początku przy twardej zahartowanej warstwie. Czy da się temu zaradzić aby uniknąć tego zjawiska? Tak jednak trzeba zmienić stal, jaka stal jest odpowiednia na lemiesze do pługa kverneland?

Lemiesz Kverneland odporny na pęknięcia

Stale borowe mają to do siebie że przy mocniejszym uderzeniu w kamień potrafią po prostu pęknąć. Żaden rolnik nie chce aby jego lemiesze pękały gdyż jest to zjawisko nieporządane i dość kosztowne. Chciałby aby lemiesze do pługa kverneland były odporne na pęknięcia i utrzymywały swój kształt bez wyginania się. Zjawisko to najlepiej można zobrazować na przykładzie resora który jest elastyczny a przy tym twardy, odporny na pęknięcia a przy tym po wygięciu powraca do swojego kształtu. Jak zrobić aby nasz lemiesz zachowywał się tak samo jak resor? Jedynym sposobem jest zakup lemiesza z odpowiedniej stali. To właśnie ta ” odpowiednia ” stal sprawia że lemiesz jest jak resor a przy tym na całej grubości ma tą samą ogromną twardość 50HRC. Która stal jest odpowiednia do tego zastosowania? Odpowiedź to lemiesz kverneland wykonany ze stali…

Lemiesz do pługa Kverneland ze stali trudnościeralnej HARDOX 500

Stal Hardox łączy w sobie wszystkie powyżej opisane cechy. Lemiesz Kverneland wykonany ze stali Hardox 500 jest odporny na pęknięcia, przy uderzeniu w kamień chwilowo amortyzuje uderzenie aby za chwilę powrócić do pierwotnego kształtu tak jak wyżej opisany resor. Twardość takiego lemiesza zamiennika z Hardoxu jest bardzo wysoka, wyższa niż oryginału i wynosi aż 50 HRC i co ważne ta twardość występuje na całej grubości. Jak to możliwe? Szwedzki dostawca blachy, huta SSAB ma zaawansowaną linię produkcyjną gdzie wytwarza stal HARDOX. Proces produkcyjny tej blachy jest pilnie strzeżony ze względu na swoje nieziemskie właściwości tej nowoczesnej blachy. Arkusze tego cudownego są przewożone do Polski, a następnie obrabiamy je na zimno to cały sekret, obróbka na zimno. To da się tak na zimno? Blacha ze Szwecji przyjeżdża do nas już zahartowana i naszym jedynym zadaniem podczas tworzenia lemiesza to utrzymać tą twardość, a lemiesz wykonać bez użycia temperatury.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 29