Zastosowanie stali HARDOX w rolnictwie
Na pewno słyszeli Państwo o STALI HARDOX.
To nic innego jak paki wywrotek, kosze śmieciarek, wykładziny w naczepach, łyżki ładowarek, a nawet ogromne konstrukcje takie jak słupy wiatraków.
Stal ta posiada wysoką wytrzymałości na udar, niski współczynnik zmęczeniowy, znakomitą spawalności i bardzo wysoką twardość.
Stale o wysokiej twardości to stale węglowe które w swoim składzie posiadają więcej węgla niż normalne stale. Wiadomo również i Państwo też to wiecie że stale wysoko węglowe nie spawają się. Podczas tego procesu pękają.
Stal HARDOX podczas spawania nie pęka.
Stal ta bardzo szybko stała się popularna i może nie zdajecie sobie Państwo sprawy że jest ona wszędzie i powie to tylko producent chcący sprzedać bardzo dobrej jakości produkt bo za to się płaci.
My postanowiliśmy wejść w HARDOX ze względu na jego stałe właściwości. Blachy dostarczane są z huty. Każdy arkusz posiada certyfikat mówiący o tym iż wyprodukowana została poprawnie i zostało to potwierdzone badaniem. Stali tej nie hartujemy. Obrabiamy ją na zimno. Nawet temperatura 300 stopni jest w stanie drastycznie zmniejszyć jej doskonałe właściwości.
Trochę długi ten wstęp ale już przechodzimy do sedna.
HARDOX w rolnictwie to doskonałe zastosowanie tego materiału. Jest bardzo twardy, trudno-ścieralny, spawalny i odporny na udar .
Ostatnia cech to jest ta cecha która odróżnia go od stali węglowych. Zachowuje się jak sprężyna przy zderzeniu z kamieniem lub innym twardym materiałem i nie pęka.
Żadna część mająca powyżej 50HRC nie wytrzyma uderzenia z kamieniem i najzwyczajniej w świecie pęknie. HARDOX posiadający doskonały współczynnik udarności zachowa się jak sprężyna, odegnie się i powróci do odpowiedniej formy.